Pro koho jsou určeny spotřebitelské slevy?

Média jsou den co den zaplavována úžasnými plošnými spotřebitelskými slevami. Pro koho jsou vlastně určeny? Pokud se zeptám „cvičené opičky“ na infolince, tak se dozvím, že pro všechny. To nás mají někteří prodejci opravdu za úplné idioty? Lidé jsou frustrováni z neustálých pobídek. Zaplavují svá obydlí slevněnými produkty se slovy: „za ty, peníze? … to se může hodit … nakoupím do zásoby …“.

Pokud se přeneseme z okamžiku slevové eufórie zpět do reality, položíme si otázku, kdo je ten, kdo slevu využije?

  • nepozorní lidé
  • lidé, kteří především rádi nakupují
  • lidé, kteří mají matematickou rovnováhu rozmlženou
  • nemocní lidé

Uvedené praktiky jsou v oblasti B2B nepřípustné. V B2B se pečlivě zvažují důsledky každé poskytnuté výhody. Ať jde již o rabat, dopravu, délku splatnosti. Stručně řečeno, žádná sleva není bezdůvodná. Proč? Inu, vás napadlo své peníze bezdůvodně zahazovat do kanálu?

Všechno je obchod.
I sleva je část strategie obchodu. Pouze spotřebitel neví co, za kterou slevou je za „háček“.

Ptáme se z jaké ceny se sleva odvíjí.
Je to z ceny maloobchodní? Kdo určil maloobchodní cenu? Kdo to kupuje za maloobchodní cenu? Jak velký je rozdíl mezi umělou maloobchodní cenou a cenou skutečnou, tržní?

Ptáme se, co vede prodejce snižovat slevou svou marži?
Pokud je po zboží vysoká poptávka, není důvod snižovat cenu. Pokud po zboží už není poptávka a cena jde opravdu tržně dolů, mělo by nás zajímat čím to. Co nový produkt, nahrazující ten slevňovaný, má za novinky. Může se stát, že raději si koupíte ten dražší, nový, než starý výprodejový šunt.

To máme považovat všechny slevy za podvod?
To určitě ne, ale žádná sleva by nás neměla přinutit kupovat něco, co opravdu není nutné, větší množství, než je nutné nebo třeba také mířit 20 km do obchodu pro o dvě koruny slevněné „kuřecí“.

To jako neexistuje seriózní sleva?
Ale určitě někdy ano. Ale není jednoduché ji rozpoznat. V každém případě pokud je sleva veřejná, tedy plošná, pak v tom budou ony zmiňované „háčky“.

Jaká cena je ta dobrá, skvělá, nejlepší?
To je téma na jiný článek. Asi v něm budu muset popsat proč i zboží zdarma může být pěkně drahé.

„Ale já opravdu ušetřím!
Procházím všechny slevové letáky a objíždím jen ty správné obchody!“. Ano, existují skupiny populace, kteří jsou finančně zajištění a jejich životní radostí je nakupování. Tak pro tyto, jsou ty slevy!

 

 

 

Napsat komentář