Můj první počítač ….

To je tak, když dáte na svou intuici … někdy v roce 1990 v Ostravě … elektromontáže EZ Brno ve Vítkovicích závod 1, 5 vysoké pece … burza na haldách na Černé louce … videokazety a kazety s hudbou … tramvajka č2 … směr Výškovice … Metalurg … někdo v hospodě a někdo se učí strojový kód. Blázen.

Za vše může Bořivoj. Koupil jsem mu na novomanželskou půjčku koberec a on mi koupil tuto hračku. Sharp MZ 821 s ram diskem a pět a čtvrtkou mechanikou mám stále ve sklepě!

Tehdy jsem sice neviděl žádné praktické využití ale měl jsem jakési tušení, že se mě to v budoucnu nějak dotýkat bude. A asi opravdu dotýká. Takto jsem dopadl … osobní badatelna ….

Inu, někdo má včely, jiný práci …

Kterým problémem si pokazíme dobrý den?

Střed vesmíru je v každém z nás. Ten první pohled na svět je ten normální. Pohled druhého již nazýváme empatií. Kdo má asi ten největší problém právě nyní?

František vstal z postele ve svém staromládeneckém pokoji. Pustil si televizor a BBC World oznamovala kromě mnohých jistě důležitých světových neštěstí také, že někde v Česku odnesla vichřice jakýsi dřevěný kostel. Byl sestaven bez použití hřebíků a vyrobili ho Rumuni. Oznámení kalendáře v telefonu Františkovi oznámilo, že snídat nebude protože má být za půl hodiny v servisu. „Ale klid!“, uvažoval Franta rychle, „nenechám si okolnostmi přece zkazit takový krásný den!“.

U dveří ho zastavila stará teta se svou pravidelnou ranní depresí. „Ty se mnou nemluvíš! Na všechny se usmíváš, jen na mne jsi hnusný …“. František se navléká do kabátu a rychle prchá z domu. V autorádiu záporné vnější vlivy pokračují zprávami, že se nedaří sestavit koalici a mnoho měst je bez proudu místo bez napětí. Oranžová kontrolka začíná informovat o rezervní hladině palivové nádrže. Do toho okamžiku volá doktorka, že stále nedostala Sono vyšetření. Přichází SMS o neuskutečněné platbě z důvodu nedostatku prostředků na bankovním účtě.

Následující příchozí hovor Františkovi vysvětluje, že je vlastně vše v pořádku. „Zvu tě na firemní pařbu“, ozvalo se od přítele z telefonu. „Pařbu? Super, dnes první pozitivní zpráva“, vymáčkl se Franta. „Tobě nic nespadlo na auto? Nic ti neshořelo?“ položil kontrolní otázku příteli. „Nééé, to nééé, ale něco přece! Díky tomu posranému letnímu času jezdila má robotická sekačka na chalupě o hodinu déle!“.
František se dozvěděl, že letní čas je lumpárna a je potřeba volit aktivisty pro zrušení tohoto nesmysného zvyku.


Tedy nejen tržní cena se mění na základě místa a času, ale i trápení člověka je velice relativní. A tak kondolovat k zármutku můžete stejně tak nešťastné vdově po vichřici, jako majiteli drahé automatické sekačky která ve stejný okamžik způsobila újmu jinde a někomu jinému pouze tím, že sekala více, než měla.

Je to dnes krásný den, že?