Šlapanický cukrovar, Dechtochema nebo papírny? Uklizená kuchyň!

Část svého dětství jsem prožil na konci Dlouhé ulice. Tedy do roku 1973, kdy tehdejší Papírny se stále označovaly za Dechtochemu.  Nejsem sám, kdo si vzpomíná na roury, kterými vytékala černá tekutina do tehdejšího „Zlatého potoka“ (dnes Říčka).  Téměř po půl století město odkupuje tento znečištěný areál. K mému překvapení hlasování zastupitelů Šlapanic zrovna ve shodě tedy nebylo. Abych se dostal do reálného obrazu, nenechal jsem úsudek již z principu svého povolání na zdrojích „jedna paní povídala“ a ověřoval jsem si některé informace z více míst.

Pokud mi to vyšlo, účastnil jsem se zasedání zastupitelů. Zajímalo mne nejen dění ve městě, ale také způsob komunikace a argumentace zastupitelů. Jsem trvalým bydlištěm v Brně, tedy nevolím v komunálkách ve Šlapanicích. Nejsem členem žádné politické strany a stavím se do role pozorovatele. Na zastupitelstvu naslouchám a tvořím si myšlenkovou mapu konstruktivních, faktických připomínek a zbytečných obstrukcí. Věřte mi, že ten poslední obrázek by byl ten z oficiálních stránek politických stran nebo komentářů na Facebooku. A tak jak chodím se psem na procházky křížem krážem Šlapanicemi a ptám se. Musím říct „chudáci občané, kteří věří letákům a doslechu“.

 

Cestováním po Šlapanicích jsem pasivně pátral, co si tedy domorodci pod pojmem ICEC představují. Znalosti a odpovědi jsou však od nuly různé.  Ale název ICEC je nejčastěji spojován s tím, kdo areál papíren provozoval a měl vyčistit. Protože to měl prý ve smlouvě.  Po geologických testech, které tu proběhly v posledním období, respektive šetření stavu podloží, si opravdu nedovedu představit, že by se k tomu kdokoliv kdy zavázal. A opravdu ta smlouva měla své „ale“. Protože nejsem nějaký mluvčí radnice, mohu každému doporučit osobní návštěvu v hodinách určených pro veřejnost a seznámit se s fakty.

Šlapanických absurdit je určitě hodně. Ovšem stěžovat si na to, že někdo městu pomůže je opravdu k pozastavení. Žaloba podaná na „starostku“ za koupi areálu mne zprvu překvapila. Ale musím připustit, že každý na této planetě má právo se někdy chovat jako kretén. Pokud bychom toto právo zrušili, asi by mne to časem samotného mrzelo, protože i já mám určitě své „dny“. Ovšem v tomto případě nešlo o lidský úlet, ale o lidský záměr. Pokud jste byli nebo jste skuteční obchodníci, pak víte, že jedna ze zásad je ta, že se konkurence nepomlouvá a nekritizuje. Ba naopak.

Co z toho vyplývá?
Politik má být nejvyšší stádium lidských dovedností. Jedna z nich je diplomacie nebo třeba obchodní komunikace. Pokud tedy potkáte zastupitele, který druhého (opozičního) pomlouvá, vidíte zářný příklad politického amatéra vidláka. Zdá se vám, že nadávají všichni na všechny? Možná je na čase opustit myšlenku, že jde o politiky.

Podle slov zastupitelů druhá nejziskovější část areálu je komín. Dominanta Šlapanic. Sice nekouří, ale i tak vydělává víc, než kdy jindy. Kromě dvou mobilních operátorů je tam umístěno i pojítko, na které se připojuji sám. Pokud potřebujete upload třeba 10Mbps a bydlíte na Bezručové kde optika není, tak je to zlatý komín! Ale to sem nyní nepatří …

Nemohu tvrdit, že zrovna můj pohled je správný. Hodně cestuji a vidím mnohá místa, kde bych asi žít nechtěl. Určitě si však nedovedu představit, že by střed mého rodného města spravovala cizí soukromá, notabene zahraniční společnost. Ale ono to zde v plánu bylo. Někteří radní to chtěli. Hmmm …

 

Nová vize areálu mi připomíná některý z amerických „XY … landů! Proč ne! Pokud je reálný byznys plán na dlouhodobou udržitelnost takového projektu, jdu do toho! Nemusí to být přímo parková atrakce ze San Diega nebo obšlehnutý dublinský Temple Bar na ulici Stodolní v Ostravě. Když to místo svými službami přitáhne a navíc bude místem odpočinku … ale to si nedovedu představit. Pokud někdo byl v Central Parku v New Yorku nebo v Londýně Hyde Parku, tak by něco podobného asi také nechtěl. Není to ani čisté ani komerčně použitelné.  Jak to tedy provést není jen tak, o rychle spíchnutém volebním programu. Je to o dlouhodobém hledání cesty řešení.

Zajistit financování pouhým rozprodejem pozemků nebo zprůmyslnění Šlapanic je relativně opravdu jednoduché. Mě osobně stačí blízké letiště a dálnice D1 za Hraničkami.
Nebo někdo z občanů chce Šlapanice spíš jako fabriku, než zónu k odpočinku od práce?

Napsat komentář