Státní rozpočet podle Gustava Roberta Kirchhoffa

Konec listopadu 2020 a napříč médii duní diskuse o státním rozpočtu. Napadá mne …

Jak by vypadal státní rozpočet podle Gustava Kirchhoffa?
Ve vládě by měli být asi odborníci. Snad proto, že nahrazovat fyzikální zákon politickým rozhodnutím může být opravdu fatální. Uplatníme-li podobně vtipný návrh státního rozpočtu při výpočtech elektrotechnických obvodů, těžce se vyrovnáme s neomezenými dluhy na straně příkonů.

Pokud by se dnes chtěl německý fyzik Kirchhoff prosadit do vlády, stačilo by málo, jen parafrázovat svůj první zákon. Zněl by asi takto:

Součet korun do uzlu vtékajících se rovná součtu korun z uzlu vytékajících.

Dovedete si však představit v české vládě německé příjmení? Vlastně proč ne, zahraniční nádech má v našich vládách již svou tradici. Třeba nyní s námi aktuálně cvičí jedno bratské priezvisko. Ovšem nikdo si nedělá iluze, že by snad česká kotlina nechala na znovuzrozeném Kirchhoffovi alespoň tu prymulovu roušku suchou. Roznesla by ho zřejmě ústy tradiční písničkou „Kdepak ty ptáčku čapí hnízdo máš?“, kterou srdceryvně přinášel každé Vánoce český elektrikář Karel Gott.

Neklesejme na mysli, žádná aféra nebyla nikdy tak velká, že by časem nepřišla ještě větší. Je tu cítit pokrok! Z původní montovny se Česko transformovalo do vývojové ekonomické laboratoře. A tak se možná brzy dočkáme, že rozpočtový Gordický uzel tentokrát rozsekne ostrou katanou třeba japonský samuraj z SPD.

 

Verze pro rádio APPLAUS …

 

 

 

Napsat komentář